Návštěva zakázky Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Náš nový miniseriál s názvem "Křížem krážem OKINem", ve kterém můžete společně s námi putovat po našich zakázkách, začínáme u významného klienta Ball Aerosol Packaging ve Velimi. Na zakázku vás vezme naše kolegyně z personálního oddělení, HR Business Partnerka Monika.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Náš klient se zabývá výrobou nejmodernějších hliníkových pouzder na aerosolové spreje. S výrobky Ballu se většina z nás setkává každý den. Zakázku jsem si vybrala záměrně, jelikož jsme klienta získali v době, kdy jsem do OKINu sama před 11ti lety nastupovala a osobně jsem podepisovala ve Velimi smlouvy s většinou z našich zaměstnanců. U brány mě s úsměvem vítá naše dlouholetá kolegyně Jana Pekárková, Senior Facility koordinátorka, která má na starosti všechny zaměstnance v týmu technologického úklidu, ať už se jedná o stálé zaměstnance, či brigádníky. Hned po průchodu hlavní branou mě upoutaly nově upravené záhony, kde část travního porostu nahradily zajímavě sladěné kamenné scenérie, osázené skalničkami. Jana se ihned pochlubila, že je to práce našich kolegyň, které udržují zeleň v celém areálu výrobního závodu. Kůra a kamínky nahradily suchou trávu tam, kam při zimních měsících stéká sůl ze silnic.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Celkový návrh vzhledu navrhla naše kolegyně Zuzka, která v OKINu začínala jako brigádnice a nyní je naší dlouholetou kolegyní na hlavní pracovní poměr. Zuzka je vystudovaná zahradnice a aranžérka, zahrádka je jejím koníčkem.

Jana mě vybavila veškerými ochrannými pomůckami, včetně špuntů do uší a postupně procházíme bludištěm chodeb až do provozu. Zde mám možnost nahlédnout do celé výroby, což je pro mou „industriální duši“ úžasná podívaná. Mít možnost vidět, jak se z malé hliníkové placky zrodí forma pro antiperspirant známé značky, je úžasné! Proces prochází mnoha stádii, od ražby, přes oplachy, čistění, leštění až po samotný tisk etiket.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Částečná automatizace, kterou prošla celá výroba klienta, mě fascinuje. Ať už se jedná o autonomní nakladače, které vozí materiál a výrobky či samostatnou balící linku, vše na sebe krásně navazuje. Výroba probíhá na obrovských výrobních linkách a jejich částečná údržba je jednou z našich činností, kterou pro klienta provádíme. Jednou za šest týdnů se totiž musí provádět tzv. Odstávka. Každá linka se musí odstavit, vyčistit a seřídit. Pak probíhají také velké odstávky, kdy je linka odstavena na celý týden. Tyto probíhají na každé lince jednou ročně. V tu chvíli nastupují zaměstnanci klienta v kooperaci s našimi kolegy a pustí se do rozebírání obrovských strojů a jejich čištění.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Některé části výrobních strojů, které potřebují vyčistit, se z linky odmontují a převáží se do části provozu, kde naši kolegové každou součástku ručně vyčistí a namažou čistou vazelínou. Nejen součástky strojů, ale stroje samotné a jejich okolí, se musí řádně vyčistit. Vzhledem k tomu, že linky pracují s hliníkem, je hliníkových prach smíchaný s mazivem všudy přítomný a je potřeba jej odstranit. Naši kolegové se vrhají do útrob obřích strojů a ručně vše čistí.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Můj původní záměr si vše vyzkoušet, jsem po krátké chvíli zavrhla, spíše bych zdržovala, než výrazně pomohla. Alespoň jsem s kolegyněmi mohla strávit čas, nasát atmosféru a popovídat si, aniž bych je od ručního čištění jakkoliv zdržovala. Dozvěděla jsem se od kolegyně Markéty, která je v OKINu již 10 let, že ji práce stále baví, domů odchází tzv. s čistou hlavou. Překvapivě raději čistí silně znečištěné stroje a jejich součástky, než vykonává nadstandartní úklid, jako je ometání pavučin apod. Má zkrátka ráda, když je za ní vidět dobře odvedená práce. A uznejte sami, progres je opravdu znát.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Na dalším pracovišti se setkávám s našimi dlouholetými brigádnicemi, studentkou Veronikou a paní Petrou. Zajímalo mě, proč si vybraly právě brigádu u nás. Obě shodně odpovídají, že mimo „čisté hlavy“ je pro ně nejdůležitější to, že si směny sami volí dle svých časových možností. Odstávky jsou díky množství výrobních linek minimálně 2x týdně, při velké odstávce denně po dobu celého týdne, tudíž prostor, kdy mohou přijít, je vlastně kdykoliv, stačí se domluvit s Janou. Studentka Veronika si takto vydělává při studiu a kolegyně Petra si chodí přivydělat v době, kdy nemá směnu ve své druhé práci.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Pece, kde ani při odstávce neklesá teplota pod 40stupňů, jsem si osobně vyzkoušela. Musím říct, že čistit taková monstra v místech, kde bych potřebovala být ve všech směrech menší, je práce velmi záslužná.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Na zakázce se však nestaráme jen o čistotu provozu a strojů, ale také o většinu technologií a strojoven. Máme na starosti plynové kotelny, obří kompresory i veškerou vzduchotechniku. Každý z našich techniků, který se o technologie stará, je tak trochu Ferda mravenec, práce všeho druhu. Vyznají se nejen ve svém oboru, ale naučili se i spoustu činností okolo, které práce na takových zařízeních vyžaduje. Techniky řídí náš šikovný kolega, Michal Kraus. Michal povýšil z pozice technika do pozice Facility specialisty. Sám stále některé technické činnosti stále provádí.

Ball Aerosol Packaging ve Velimi
Ball Aerosol Packaging ve Velimi

Voda je jednou z velmi důležitých součástí výroby a my se staráme právě i o úpravnu vody a čističku odpadních vod. Klient si velmi zakládá na ekologii, proto je pro něj také čistota odpadních vod velmi důležitá. Přímo na pozemku závodu se nachází také vrt, používaný na výrobu tzv. demi vody. Při výrobním procesu se používají hned tři různě upravené vody s přídavky chemikálií, od kterých je nutné vodu perfektně vyčistit.

Po obchůzce celého areálu se vracím zpět do kanceláře OKINu uprostřed výroby, kde společně sedí všichni vedoucí, ať už výše zmíněná Jana s Michalem, ale také manažer celé zakázky a náš dlouholetý kolega, Zdeněk Andrle. I když jsem napsala, že zde kolegové společně sedí, jsou vlastně pořád na nohou, zvedají telefony a běhají po areálu. Musím uznat, že počet nachozených kroků, které denně mají, vydá za slušnou procházku, ne-li posilovnu.

A co bych chtěla říct závěrem? Na Ballu je práce náročná, avšak neskutečně zajímavá a doplněná o skvělou partu lidí! Určitě se sem ráda vrátím.

-MDO-