COBOTIZACE je aktuálním tématem u poskytovatelů služeb facility managementu

Dnešní článek nám přiblíží téma COBOTIZACE. Začněme hned několika otázkami. Co je to vlastně ta cobotizace? Proč mluvíme o cobotech a ne robotech? A stanou se z cobotů a lidí parťáci, nebo naopak rivalové? Tyto a další otázky nám zodpověděli kolegové z oddělení inovací, Martin Polepil a Karel Gibiec.

OKIN IDEA

Tímto článkem současně otevíráme nový miniseriál z dílny našeho oddělení OKIN IDEA, díky kterému nahlédnete do problematiky technologických, procesních a materiálových inovací v OKIN Facility.

Proč mluvíme o cobotech a ne o robotech?

Coboti vyjadřují spolupráci mezi člověkem a technologií, je to kolaborační robot. Ze spojení těchto dvou slov ostatně vzniknul i samotný název, „collaborative robot“ = “Cobot”. Cobot člověku práci sice usnadňuje, ale zároveň se bez pravidelné a každodenní péče člověka neobejde. Naopak roboty vnímáme jako zcela autonomní stroje, které jsou schopny se i samy obstarat. Jako příklad uvedu, že když bychom u klienta nasadili robota, tak stačí když ho pak jednou za týden přijedu zkontrolovat/obstarat, ale jinak se o sebe a svoji práci stará sám. Takhle daleko ale zatím technologie není a roboti potřebují participaci člověka. Proto hovoříme o cobotech, kteří nabízí efektivní spolupráci mezi člověkem a strojem.


Proč je zcela autonomní robotika úklidu zatím jen pohledem do budoucnosti?

Důvod je jednoduchý. Ačkoliv se coboti umí sami nabít, vyměnit si vodu atd, tak mají stále spoustu pohyblivých částí, které se musí vyčistit, a to bez zásahu člověka reálně zatím nejde.

Druhým pohledem je designové uspořádání prostor a budov, které bude třeba pro autonomní úklid robotů přizpůsobit. Pokud zůstanou vnitřní prostory uzpůsobené klasickému úklidu (položené batohy u stolů, vinoucí se kabely po zemi, typy židlí, pod které robot nezajede atd), tak je to problematické. Jedná se tedy o designové věci, které se do budoucna budou muset změnit, pokud se roboti budou využívat plnohodnotně. Je to výhled na pěkných pár let dopředu, než se toto stane realitou, ale je to velmi pravděpodobně ta jediná správná cesta pro efektivní využití autonomních robotů.

V čem je robotický úklid lepší oproti klasickému?

Na začátek je třeba zmínit, že u cobotů sledujeme tři základní parametry:

1. Rychlost úklidu

2. Kvalitu úklidu

3. Spotřebu (vody, chemie aj)

Asi nejlépe ukážeme přínos na reálném případu, kdy jsme testovali různé formy úklidu na naší centrále o velikosti ca 500 m2. Na testování se podílela naše paní uklízečka Irina, za což jí moc děkujeme.

FORMA ÚKLIDUDOBA ÚKLIDUTLAKOVÉ ČIŠTĚNÍPOUŽITÍ CHEMIESPOTŘEBA VODY
Irina a ruční mop2h 40mneano25-30 litrů
Irina a iMop1h 36manoneDo 10 litrů
Pouze cobot2h 32manoneDo 5 litrů

Ideální je kombinace úklidu za pomoci stroje, kdy člověk zajistí obsluhu stroje, plus dočistí špatně dostupné plochy. Pokud bude docházet k pravidelnému čištění podlah, tak díky přítlaku kartáčů bude za krátkou dobu podlaha, v dobrém slova smyslu, k nepoznání.

Je samozřejmě možné měřit i hodnotu PH, úroveň čistoty a další parametry. Coboti disponují různými typy kartáčů a silou přítlaku a ten bude vždy vyšší než klasické ruční čištění. Navíc není třeba využití chemie, k čištění postačí voda, takže nezatěžujeme životní prostředí. Je nutné dodat, že naši coboti nepracují s jednou nádrží, ale hned se dvěmi. Do té druhé se odčerpává špinavá voda.

Kdy je tedy ten správný čas pro nasazení cobota?

Věříme, že ten správný čas je právě teď. Za poslední 2-3 roky technologie pokročila natolik, že coboti jsou již v dostatečné míře samostatní. Navíc cena strojů klesá, zatímco cena za práci lidí neustále roste. Stroje jsou také velmi spolehlivé, dodají stejnou kvalitu úklidu, a současně máme jistotu, že přijdou každý den “do práce”. Navíc k práci nepotřebují světlo, ani teplo. Ostatně proto je ideální nasazovat coboty v noci, kdy je pobočka či továrna zavřená a není v ní provoz.

V tuto chvíli se zaměřujeme především na jednoduchá a efektivní řešení. Například do kancelářské budovy dodáme jeden stroj, který přes noc uklidí garáže, ráno pochozí trasy a přes den ty nejméně zátěžové trasy. To samozřejmě bez přítomnosti člověka, který by cobota vždy vyčistil, vyměnil kartáče a nachystal na další úkol, není možné. Proto u cobotizace mluvíme o sdílení práce mezi člověkem a strojem.


Proč si vzít coboty právě od OKIN Facility?

Protože se na úklid díváme jako na komplexní činnost. Nedodáme jednoho robota jedné značky, ale přemýšlíme nad tím, jakého robota na daný povrch/prostor vybrat, aby pracoval co nejefektivněji. Pravděpodobně není v moci klienta vyzkoušet například 15-20 robotů různých značek, aby věděl, který mu přesně vyhovuje. Od toho jsme tady my. Klientovi zajistíme službu na klíč, nebo mu pomůžeme s výběrem správného technologického “parťáka”. Zvláště v průmyslových prostorech je to někdy výzva, ale je to právě tato oblast, která nás hodně baví.

To vše je samozřejmě jen začátek. Zajímá nás také efektivní řízení více robotů z jednoho rozhraní, nebo využití cobotů v reakčním módu, tedy v modelu “najdu znečištění – posílám cobota”. Ale o tom zase až někdy příště.

Úklidový cobot
Úklidový cobot
Úklidový cobot
Úklidový cobot